eng | укр

Особистий кабiнет
Новим відвідувачам   
Журналістам   
Державним службовцям   
Донорам i партнерам   
Практика в центрі   
Безпека Економіка Енергетика Міжнародні відносини Політика Суспільство
Про центр
Коментарі експертів
Статті, інтерв’ю
Новини центру
Проекти
Співробітники
Журнал «Національна безпека і оборона»
Соціологічні опитування
Адреса і телефони
Новини сайтуРобота центру

Участь у Вроцлавському глобальному форумі
17 червня 2014 року
 
   ЄС, Росія, США, Польща, Енергетична незалежність
 
 

На запрошення віце-президента Атлантичної Ради (США) Ф.Бюрвеля директор енергетичних програм В.Омельченко взяв участь у Вроцлавському глобальному форумі (Форум), що проходив 5-7 червня ц.р. у рамках святкування двадцять п’ятої річниці звільнення країн Східної Європи від комуністичної влади. У цьому визначному Форумі прийняли участь понад 300 провідних світових політиків, експертів, представників громадянського суспільства та ЗМІ. Серед них були такі визнані діячі, як колишній радник Президента США З.Бжезинський, сенатори США Д.Маккейн, К.Мерфі та Т.Мерфі, президент Естонії Т.Ілвес, віце-прем’єр Польщі Е.Беньковська, міністр закордонних справ Польщі Р.Сікорський та інші. Організаторами Форуму виступила Атлантична Рада та польський Інститут міжнародних відносин.

 Головними темами Форуму були проблеми глобальної безпеки, економічного розвитку та міжнародної енергетики. Російсько-українська криза перебувала у центрі уваги учасників, але більшість з них доволі песимістично висловлювалася стосовно її розв’язання. Російська анексія Криму та диверсійні дії проросійських груп у Донбасі сприяють втраті ілюзій з боку європейських країн стосовно демократичних цінностей теперішнього російського керівництва. Зокрема З.Бжезинський відзначив, що Росія намагається сформувати навколо себе блок тоталітарних держав з метою протистояння цивілізаційним принципам. Для Заходу це означає один із найбільших викликів сучасної доби, на який він повинен реагувати об’єднаними зусиллями.

Практично всі спікери підтримали боротьбу України з озброєними загонами на сході України, що фінансуються та організовуються за безпосередньої участі Кремля. Конкретні заходи були запропоновані сенаторами Д.Маккейном та К.Мерфі, які вважають за необхідне підтримати в Конгресі рішення про надання Україні сучасної зброї. Водночас якщо дивитися об’єктивно на реальне розташування сил у НАТО, Україні важко сподіватися на підтримку озброєнням, адже більшість політиків блоку не готові до посилення протистояння з Кремлем. У цьому контексті також малоймовірним у найближчі 5 років є вступ України до НАТО.

Міністр економіки України П.Шеремета підкреслив, що Москва веде проти України шалену пропагандистську кампанію. Її головний меседж полягає у тому, що нібито на Сході відбувається громадянська війна. Насправді, на думку міністра, це не відповідає істині, оскільки бойові дії спровоковані організованими бандами, що засилаються та фінансуються російською владою.

 На Форумі представники країн НАТО наголошували на необхідності проведення Україною радикальних економічних реформ, подолання корупції та розвитку демократичних інститутів держави. Країни ЄС, США та Канада готові для цього надати значну фінансову та консультативну допомогу, але основну частину «домашньої» робити Україна повинна зробити самостійно. При цьому успішність реформ залежатиме не тільки від їхньої системності та якості, але й від темпів проведення.

 Значна увага на Форумі була приділена питанням енергетичної безпеки. Західні партнери однозначно висловилися за підтримку диверсифікації поставок енергоносіїв до Європи та України для зниження енергетичної залежності від російського палива. Також підкреслювалося, що слід приділяти більше уваги енергозбереженню та енергоефективності. У цьому сенсі приклад Польщі є доволі красномовним. За останні 25 років цій країні вдалося удвічі збільшити показник ВВП, скоротивши обсяги енергоспоживання. Головним фактором цього стало динамічне реформування секторів енергетики на базі ринкового ціноутворення та запровадження адресних субсидій.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко був присутнім на усіх панелях Форуму та взяв участь у дискусії з енергетики, де зробив наголос на дотриманні положення Третього пакету у питанні реверсних поставок в Україну через територію Словаччини. Крім того, він відзначив переваги української газотранспортної системи порівняно з проектом «Південний потік», який розглядається Росією, як важливий елемент тиску на Україну та потужний важіль впливу для недопущення консолідованої енергетичної політики ЄС. Зокрема європейські країни мають виступати з єдиною позицією під час укладання газових контрактів з російською стороною. Вона повинна ґрунтуватися на загальноєвропейських принципах відкритості, зростання конкуренції та захисті прав споживача й передбачати ринковий механізм ціноутворення, що усуває можливості політичного впливу з боку постачальників. Крім того, пан Омельченко відзначив гостру потребу української енергетики в інвестиціях у видобуток природного газу, інтеграцію енергетичної інфраструктури з газовими та електричними мережами ЄС і використання енергоефективних технологій.

 
 
Інші новини розділу

 
Міжнародна конференція «Інституційна реформа енергетичного сектору України через призму досвіду країн Вишеградської Групи»
15 вересня 2016 року  Енергетична незалежність
 
Участь у Міжнародній Школі Енергетичних Систем
06 вересня 2016 року 
 
Міжнародний проект «Інституційна реформа енергетичного сектору України в контексті його інтеграції до ринку Європейського Союзу»
21 липня 2016 року  Енергетична незалежність, Енергозбереження, Євроінтеграція
 
Фахова дискусія «Російсько-український конфлікт у контексті внутрішньополітичних процесів в РФ і Україні»
10 червня 2016 року  Росія, Громадянське суспільство, Донбас
 
Участь у конференції СЕРА та Адміністрації Президента Румунії
09 червня 2016 року  Громадянське суспільство, Політика безпеки
 
архів Центр Разумкова: вул. Лаврська, 16, 2 поверх, 01015, Київ, Україна. Телефон: (044) 201-11-98
Сайт розроблено в рамках програми малих проектів
посольства Королівства Нідерландів (Матра КАП)

Создание сайта
Создание сайта
cms, управление сайтом
конкурс векторной графики
Розроблено в Sparkle Design Studio
Дороблено в Центрi Разумкова